Kuzey Kıbrıs Hakkında

Genel Bilgiler

Kıbrıs Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olarak tarihin tüm dönemlerinde stratejik, politik, ticari, ve dini olmak üzere çeşitli nedenlerle pek çok medeniyet için çekici bir yer olmuştur. Bu cazibesi ile Kuzey Kıbrıs seyahat edenlere, her mevsim uygun, benzersiz, hoş, mistik, ruhani ve huzurlu tatil ortamı sunmaktadır.
 
Kuzey Kıbrıs Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika’nın kesişme noktasındadır. En yakın komşuları Türkiye, Güney Kıbrıs, Lübnan, Yunanistan, Mısır, İsrail ve Suriye’dir. Benzersiz kumsalları, ovaları ve dağları ile Kuzey Kıbrıs 396 km uzunluğunda eşsiz bir kıyı uzunluğuna sahiptir. Ayrıca geçmiş tarihi ve bulunduğu coğrafya nedeniyle Kuzey Kıbrıs, pek çok açıdan doğu ve batı kültürleri arasında şaşırtıcı bir sentezdir. Zengin, çok kültürlü mirasının izleri adanın her tarafına yayılmış olup 11 bin yıllık medeniyetler ve tarihine ait eser ve bölgeler ona eşsiz bir güzellik katmaktadır.
 
7 (1)
 
Burası Kuzey Kıbrıs,

Tarihinin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman istenilen ve cazibesini hiçbir zaman yitirmeyen Yeşil Ada…
 
Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in doğduğu, Adonis ile aşkının geçtiği, kendi yaptığı kusursuz kadın heykeline aşık olup ona can veren sanatçı Kral Pygmalion’un, ölümsüz mitolojik aşklarına tanıklık eden aşk adası…
 
İlk medeniyet ateşinin yakıldığı Neolitik yerleşim yerleri, Roma döneminin görkemini yansıtan antik şehir krallıkları, Haçlı Seferleri’nin sığınak yeri, Fransız hanedanlarından Lüzinyan’ların en ihtişamlı ülkesi, Venedikli tüccarların doğudaki en önemli limanı, ve Osmanlı’nın Doğu Akdeniz’deki en güçlü kalesi…
 
İngiliz yazar William Shakespeare’in ünlü Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı liman kalesinin bulunduğu yer…
 
İngiliz yazar William Shakespeare’in ünlü Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı liman kalesinin bulunduğu yer…
 
Ünlü çizgi film karakteri yaratıcısı Walt Disney’in “Uyuyan Güzel” ine konu olan St.Hilarion kalesinden esinlendiği ülke…
 
Doğu Akdeniz’deki en şaheser Gotik eserlerin yer aldığı, tarihin gizemli temsilcisi…
 
Leonardo Da Vinci’nin savunma planına katkı koyduğu ada…
 
10 bin yıllık tarihi ve kültürel mirasın zenginliği, yılın 300 gününden fazla içinizi ısıtan güneşli ve huzurlu ortamı, muhteşem doğası ve ellenmemiş kumsalları ile sizi kucaklamaya hazır…
 
1
 
Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğunuz süre içerisinde yapacak ve görecek çok fazla şey bulabilirsiniz. Bir doğa sever olarak Kıbrıs orkidelerini, Kıbrıs endemiklerini ve uçsuz bucaksız kumsallarını keşfedebilir, koruma altındaki kaplumbağaları ve vahşi hayatı gözlemleyebilirsiniz.
 
Dil : Kuzey Kıbrıs’ta resmi dil Türkçe’dir. İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.
 
Din : %99 İslam, %1 Ortodoks, Maronit ve Katolik
 
Ülkeye Giriş : Geçerli bir pasaport veya TC Nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş mümkündür.
 
Seyahat : Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Geçitkale Havaalanı (Askeri) ve Ercan Havaalanı (Sivil) olmak üzere 2 adet havalimanı bulunmaktadır. Turizm faaliyetleri için kullanılan Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs‘ın başkenti olan Lefkoşa‘nın doğusunda ve 12 km uzaklıktadır. Yenilenen Ercan Havalimanı’nda turizm için gerekli tüm alt yapı mevcut olup, her geçen gün daha iyi hizmet vermektedir. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs‘a deniz yoluyla da ulaşım gerçekleştirebilir, Girne ve Gazimağusa limanlarından adaya giriş yapılabilir.
 
Haberleşme : Uluslararası telefon kodu + 90 392‘dır. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’ı aramak için (0 392) kodunu, sonrada aradığınız numarayı çeviriniz. Şehir kodları Girne için 81, Gazimağusa için 36 ve Lefkoşa için de 22’dir. Şehirlerde, köylerde internet ulaşımı oteller, internet kafelerden sağlanabilmektedir. Ayrıca sabit hatlar ile GSM merkezli cep telefonları da adanın her köşesinde kullanılmaktadır. Kuzey Kıbrıs‘da faaliyet gösteren, KKTCELL ve KKTC Telsim isimli iki GSM operatörü bulunmaktadır.
 
Trafik : Türkiye’nin tam tersi istikamet olarak gidiş sol şeritten, dönüş sağ şeritten sağlanmaktadır.
 
Para Birimi : Türk Lirası (TL) Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimidir. İngiliz sterlini ile seyahat çekleri bankalarda, otellerde ve döviz bürolarında kabul edilir. Kredi kart çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak mümkündür,
 
Zaman : Kuzey Kıbrıs GMT + 2 zaman dilimindedir.
 
Elektrik : 240 Volt elektirik kullanılan Kuzey Kıbrıs’ta fişler ingiliz standartlarına göre düzenlenmiştir. (220/240 Volts A/C)
 
Sahil : Mayıs ve Ekim ayı arasında ortalama deniz suyu sıcaklığı 24 C olan KKTC sahilleri, lokanta, kafeterya, ve bar gibi tesislerin yanı sıra şemsiye ve diğer ihtiyaçları karşılayacak olanaklara sahiptir. Ayrıca Su kayağı, muz, ringo, jet-ski, paraşüt, sörf, v.b. gibi her türlü aktivite mevcuttur.
 
Konaklama ve Oteller : Turistik yerlerin birçoğu Girne ve Mağusa’da bulunmaktadır. Ancak muhteşem Karpaz yarım adasının geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Beş, dört ve üç yıldızlı otellerin, dairelerin yanısıra deniz kenarı ya da tipik Kıbrıs Köylerinde villalar bulmak mümkündür.
 
Alış-Veriş : Popüler hediyelikler arasında bakır, gümüş, bronz ve tahta eşyalar, Türk oyuncak bebekleri, lületaşı pipolar, tavla oyunu, altın mücevherat, deri ceket ve tekstil ürünleri ucuz fiyatlarla alınabilir. Fiyatlar sabittir ve Kuzey Kıbrıs’ta takas usulü alış-veriş yoktur. Dükkanların açılış saatleri 8.00-13.00 ve 15.30-20.00 arasındadır. Pazarlar sadece sabahları açıktır. çanak-çömlek dışındaki el sanatları turistlere yönelik değildir. Ülkeden antika eşya çıkarmak yasalara aykırıdır.
 
Resmi Tatiller : 
1 Ocak (Yılbaşı Günü) 
23 Nisan (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)
1 Mayıs (İşçi ve Bahar Bayramı)
19 Mayıs (Gençlik ve Spor Bayramı)
20 Temmuz (Barış ve Özgürlük Bayramı)
1 Ağustos (Toplumsal Direniş Bayramı - Türk Mukavemet Teşkilatının
Kuruluş Yıldönümü)
30 Ağustos (Zafer Bayramı)
29 Ekim (Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı)
15 Kasım (K.K.T.C. Cumhuriyet Bayramı)
Şeker Bayramı
Kurban Bayramı
Mevlit Kandili
 
1 copy
 
Kıbrıs’ın Tarihi,
Doğu Akdeniz’de çok önemli bir stratejik konumu olan Kıbrıs Adası, tarih boyunca birçok büyük imparatorluğun lgisini çekmiş ve işgaline uğramıştır.Bunlar arasında Fenikeliler, Asurlular, Mısırlılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu sayılabilir.
 
2
 
Kronoloji

 • M.Ö. 7000 – 3000 Yeni Taş Devri
 • M.Ö. 3000 – 1500 Bronz Çağı
 • M.Ö. 1500 – 1450 Eski Mısır Dönemi
 • M.Ö. 1320 – 1200 Hitit Dönemi
 • M.Ö. 1200-1000 Eski Mısır Dönemi
 • M.Ö. 1000- 710 Finikeliler Dönemi / Kıbrıs Şehir Krallıklarının Kurulması
 • M.Ö. 710 – 609 Asurlular Dönemi
 • M.Ö. 609- 525 Mısır Dönemi
 • M.Ö. 525 – 333 İran Pers Dönemi
 • M.Ö. 411 – 333 Pers ve Eski Yunan (Helen) Dönemi
 • M.Ö. 294 – 58 Ptolemiler Dönemi
 • M.Ö.58 – 395 Roma Dönemi
 • 395 – 1190 Bizans Dönemi
 • 1190 – 1191 Haçlılar Dönemi (I.Richard)
 • 1191 – 1489 Lüzinyan Dönemi
 • 1489 – 1571 Venedik Dönemi
 • 1571 – 1878 Osmanlı Türk Dönemi
 • 1878 – 1960 İngiliz Dönemi
 • 1960 – 1974 Kıbrıs Cumhuriyeti
 • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı
 • 1974 – 1983 Kıbrıs Türk Federe Devleti
 • 1983 – … Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 
Kıbrıs’ta Osmanlı İdaresi
Kıbrıs, Lala Mustafa Paşa komutasındaki ordu ve Piyale Paşa komutasındaki donanma tarafından, 1 Temmuz 1570’de başlayıp 7 Ağustos 1571’de Mağusa’nın Venediklilerden alınması ile sonuçlanan bir seferle Osmanlı idaresine girdi. Bu tarihte adada çok az sayıda Ortodoks Rum vardı. Çünkü Venedikliler Katolik idi ve Ortodoks Kilisesi’ne yaşama hakkı tanımıyordu. Osmanlı İmparatorluğu Ortadokslara serbestçe kilise kurma ve gelişme imkanı sağladı. Böylece adada Ortodoks Kilisesi gelişti ve Katolik Kilisesi etkinliğini kaybetti. Osmanlılar Kıbrıs’ı fethettiği zaman ada nüfusu 150. 000 idi. Sefere katılan askerlerden 30. 000’i bu adaya yerleşti. Ayrıca çıkarılan bir ferman ile Karaman, İçel, Darende, Niğde, Kayseri, Zülkadriye, Bozok, Alaiye, Teke ve Manavgat’tan toplam 5720 hane Kıbrıs’a göç ettirildi ve Kıbrıs Beylerbeyilik yapılarak bu eyalete Baf, Mağusa ve Girne Sancakları ile birlikte Alaiye, Tarsus, İçel, Zülkadriye, Sis ve Trablus, Şam Sancakları bağlandı. 1878 yılında Ruslar Kars, Ardahan, Posof ve Artvin’i işgal etti. Bunun üzerine İngiltere Osmanlı İmparatorluğu’nu Ruslar’a karşı korumak için Kıbrıs’ın kendisine kiralanmasını istedi. Bu isteği kabul etmek zorunda kalan Osmanlı İmparatorluğu, Kıbrıs’ı; Ruslar Kars, Ardahan ve Artvin’den çıkarılınca boşaltmak üzere İngiltere’ye kiraladı.
 
3
 
Kıbrıs’ta Kültür Sanat ve Sosyal Yaşam,
Kuzey Kıbrıs’ın toplum hayatı gelenek, görenek, adetleri ve sosyal yaşantıları doğal güzellikleri gibi çok renklidir. Düğün, sünnet, bayram, gibi sosyal törenleri, aile ilişkileri ve ailelerin bir araya gelip çeşitli etkinliklerde bulunması çok önemlidir. Toplumsal dayanışma duygusu çok yüksektir. Kıbrıs Türk Toplumunun karakteristik özelliklerinin başında “Konuk Ağırlama” gelir ki bu, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk Konukseverliğinin ta kendisidir. Misafirlerin en kıdemlisi ve yaşlısı en saygın kişi olup tüm toplumun değer verdiği bir şekilde ağırlanır. Kahve ikram kültürü çok gelişmiştir. Tanımadığınız bir ortama girdiğinizde bile mutlaka bir kahve ikram edilir. Ikram ve konukseverlik Kuzey Kıbrısta günlük hayatın en belirgin özelliğidir.
 
Mevsiminde, limon, mandalina gibi turunçgillerden özenle hazırlanan buz gibi şerbetler, yazın sıcak günlerinde evlerin balkonunda, verandasında veya bahçesinde misafirlere ikram edilir. Macunlar da misafirlere yapılan ikramın başında gelir. Dikkat gerektiren bir şekilde hazırlanmış birbirinden güzel ve lezzetteki macunların ikramı, sunumu özel bir seremoniyi gerektirir. Ceviz macunu, tercih edilen en kıymetli ikramdır. Küçük bir kapta, küçük çatallarla ve bir bardak suyla ikram edilir.
 
Ceviz, karpuz, bergamut, incir, kabak, ayva macunları, portakal reçeli, hurma macunu, üzüm reçeli, alıç reçeli, turunç macunu, çilek reçeli, erik reçeli, armut kompostosu, şeftali kompostosu, harup pekmezi, elma kompostosu, her evde bulunan ve misafirlere severek ikram edilen leziz tatlı çeşitleridir.
 
Kıbrıs Mutfağı
Tarihin çok eski yıllarına uzanan değişik kültürlerin etkisiyle Kıbrıs yemekleri bu kültürlerin mozayiğini yansıtır. Kıbrıs’lılar kendilerine özgü, lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır. Yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs İnsanı için çok önemlidir. Bu bir kültürdür ve kendine has karakterini yansıtır. Mesela “ Mulihiya” gerek hazırlanışı gerek sunumu ile Kıbrıslıların bir milli yemeği olmuştur. Mulihiya bitkileri özenle seçilir, taze veya kurusundan parça etli, veya parça tavuklu mulihiya yemeği yapılır. Kıbrıs halkının damak zevkine hitap eder. Kuzey Kıbrıs’a tanıyanlar, bu damak zevkini ve yemeklerin tadını da iyi bilirler. Patatesin ise bu kadar lezzetli olduğunu ancak burada anlarsınız. Ayrıca fırın kebabı, ikram edilen yemeklerin başında gelir. Hemen hemen her evin bahçesinin bir köşesinde bir fırın vardır. Büyüklüğüne göre bu fırında köy ekmeği, fırın kebabı, çeşitli hamur işleri pişirilir. Ayrıca fırın kebabı ikram eden her lokantanın mutlaka bir fırını vardır. Çeşitli zamanlarda aileler kilometrelerce uzaklıktaki bir lokantaya bu fırın kebabının lezzetini tatmak için giderler.
 
Şeftali kebabı, şiş kebabı, küp kebabı, köfte, fırın kebabı, et ve tavuk döner, mulihiya, bamya, tavuk makarna, herse, yalancı dolma, et dolması, kabak çiçeği dolması, ıspanak, patlıcan ve patates musakkası, kuru fasulye, pırasa, taze fasulye, kolokas, izgara ve kebablar, hamur işleri, balık çeşitleri, çorbalar ve özellikle onlarca çeşidi olan “mezeleri” Kıbrıs mutfağının zengin menüsünü oluşturur. “Şeftali kebabı”halkın şeftaliyle şekil olarak değil ama yumuşaklık ve lezzet güzelliği nedeniyle benzerlik kurmuş olduğu çok güzel lezzetli “özel bir kebabtır.” Humus, cacık, tahin, beyin salatası, turşu çeşitleri, patates salatası, samarella, yoğurt salatası, pastırma , bakla, dil, salatası, kızarmış hellim, çakızdez ve siyah zeytin, ahtabot, kalamar, gabbar ve kereviz turşusu, kereviz, cehennem topuzu, enginar, çiçek lahanası, kişniş (koliandro) gibi birbirinden lezzetli bütün bu mezeleri ve kebabları, kıbrıs’ın güzel yerli şarabı, meyve suları, brandisi, zivaniyası ve rakısıyla pek güzel gider.
 
Tatlılar, özellikle ekmek kadayıfı, samsı, lokma, fırın katmeri, şammali, tel kadayıfı, şamişi, sucuk, bişi, paluze, golifa, simit helvası, erişteli sütlaç, sütlü börek, kekler ve ev baklavaları, yemek dışında ikram edildikleri gibi yemek sonrasında da yenilebillir. Pirohu nor böreği, mantar böreği, tatar böreği, çörek, kıymalı börek, kabak böreği, ıspanaklı börek, zeytinli hellimli bidda, tahinli pilavuna, hamur işlerinin en güzel ve lezzetli isimleridir. Kıbrıs’ın yerli yemeklerini yapan pek çok restoran vardır.
 
5
 
El Sanatları
Kıbrıs’ta el mahareti isteyen işlerin başında Lefkara işi gelir. Lefkara Köyünde yapılıp yayıldığı için bu ismi almıştır. Geçmiş yıllarda halkın kendi kullanımı için yaptıkları bu elişleri, bütün turizm merkezlerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da artık turistik bir obje olarak üretilip pazarlanmaktadır. Kıbrıs’ta en güzel örnekleri görülen ve çeşitli desenler şeklinde kesilerek işlenmesinden meydana gelen İpek Kozası İşi, kıymetli bir elsanatları ürünüdür. Genelde cam çerçeve içinde sunulur. Bir duvar süsü olarak kullanılır. Desenleri, çiçek, yaprak ve çeşitli motifler içerir.
 
Bazı otların, sazların ve bitkilerin sapının, yapraklarının, dallarının ince şeritler haline getirilip işlenmesiyle sele, sepet, sesta gibi özgün ürünler üretilmektedir. Bu ürünler evlerde kullanılır, ayrıca el sanatlarının bir ürünü olarak turistlere satılarak, üreticilerine bir gelir sağlar.
 
Kuzey Kıbrıs’ın el sanatlarının en güzel örneklerini ağaç oymacılığının şaheserlerini içeren sandıkları oluşturur. Bu sandıklar çeşitli boylarda, genelde Servi Ağacından üretilmektedir. Üzerlerine usta eller bir dantel inceliği ile çeşitli motifler, çiçekler, kuşlar, yapraklar, geometrik desenler işler.
 
6
 
Halk Dansları
Kıbrıs Türk Halkı, halk danslarına da çok önem verir. Düğün törenlerinde ve çeşitli etkinliklerde oynanan bu oyunlar kız erkek oyuncuların birlikte oynadıkları hareketli oyunlardır.Göz alıcı renklerde, yörenin folklorik özelliklerine göre hazırlanan dans kıyafetleri, Kıbrısa özgü renk, desen ve el işi unsurlarla bezenerek görsel bir şölene dönüşür. Uluslararası Folklor Festivallerine katılan KKTC Halk Dansları Ekipleri pek çok ödül kazanmışlardır.
 
4
 
Güzel Sanatlar
Modern anlamda güzel sanatlarla uğraşı 20. yüzyılın ortalarında başlamıştır. Çağdaşlaştırılan eğitim sistemi sayesinde sanatta hızlı bir gelişme yaşanmıştır. KKTC’in sanatı ve sanatçıları uluslararası sanat ortamında yerini almıştır. Pek çok sanatçı uluslararası alanda faaliyetlerini başarıyla icra etmektedir. Kıbrıslı sanatçılar, resim, heykel, seramik, müzik, fotograf, şiir, edebiyat, karikatür ve film alanlarında üstün başarılar göstermektedirler. Devlet her yıl çeşitli dallarda verdiği ödüllerle sanatçılarını teşvik etmektedir.
 
4 copy
5 copy
 
KKTC’ye Gelirken:
Belirtilen uçuş gününde, uçağın kalkış saatinden en az 2 saat önce havaalanında bulunulmalıdır.
 
TC vatandaşları için; KKTC’ye nüfus cüzdanı yada pasaport haricinde kimlik belirleyici herhangi bir kimlik kartı ile giriş yapılamaz. Diğer ülke vatandaşları ise pasaport ile ülkeye giriş yapabilirler. Bazı ülkeler için önceden hastanın tedavi göreceği döneme ait evraklar hazırlanıp gönderilebilmekte, bu şekilde kendi ülkelerindeki giriş çıkış problemleri minimalize edilmektedir.
 
Uçuş yapacak olan kişilerin nüfus cüzdanlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 
Mevcut cep telefonlarının adada kullanılabilmesi için uluslar arası kullanıma açık olması gerekmektedir. Eğer kendi hattınızı kullanmayı planlamıyorsanız, çalışır bir iletişim telefonuna ihtiyacınız olacağını hatırlatırız; çünkü çalışır duurmda olduğunu belirteceğiniz teflon hattınızdan sizi düzenli olarak arayarak, otel ve hastane arasındaki yolculuklarınız ve laboratuardaki embriyo gelişimi hakkında düzenli bilgi vereceğiz.
 
KKTC’ye geldiğinizde yapacağınız yurtiçi gerekse yurtdışı aramalarınızda daha ucuza konuşmanızı sağlayacak kontörlü hatları alanda kolaylıkla temin edebilirsiniz.
 
Tedavi amaçlı istenilen testlerin mutlaka yanınızda getirilmesi gerekmektedir.